Henkilöhistoria

  • 41-vuotias, kahden alakoululaisen lapsen perheenisä ja aviomies
  • Auto- ja Kuljetusalan Työntekijäliitto AKT ry:n puheenjohtaja
  • SAK:n työvaliokunnan ja hallituksen jäsen
  • Teollisuuden Palkansaajat TP ry:n työvaliokunnan ja hallituksen jäsen
  • Vakuutusyhtiö Turvan hallintoneuvoston jäsen
  • Työeläkevakuutusyhtiö Elon hallintoneuvoston jäsen
  • SDP:n ay-toimikunnan jäsen
  • Porvoon Nuoret Kotkat ry:n puheenjohtaja

 

CURRICULUM VITAE

Koulutus

  • Koulutuskeskus Salpaus / Lahti
    Johtamisen erikoisammattitutkinto JET
    8 / 2017
  • Maanpuolustuskorkeakoulu MPKK / Helsinki
    Valtakunnallinen maanpuolustuskurssi nro 216
    2 / 2016
  • Markkinointi – Instituutti / Helsinki
    talouspäällikön tutkinto
    9 / 2007
  • SAK:n Kehittämiskeskus / Helsinki
    toimihenkilön täydennyskoulutustutkinto
    5 / 2007
  • Puolustusvoimat, KaiPr / Kajaani
    alikersantti / ryhmänjohtaja
    6 / 1998
  • Pohjois-Savon Ammatillinen Instituutti, KuTOL / Kuopio
    yhdyskuntateknikon tutkinto
    5 / 1997
  • Kainuun Ammattioppilaitos, KAO / Kuhmo
    talonrakentajan tutkinto
    6 / 1993
  • Peruskoulun yläaste / Kuhmo
    päästötodistus
    5 / 1991

Sotilasarvo

  • Reservin ylikersantti
    6 / 2016

Kurssit

  • Kestävän talouspolitiikan johtamiskurssi nro 9
    Sitra (11/16)
  • Kuhmon riistanhoitoyhdistys ry
    hirvenmetsästyskortti
    1993 / 1996 / 1999 / 2002 / 2005/ 2010/ 2016
  • Porvoon kansalaisopisto
    saaristolaivurin tutkinto
    2006
  • YLE / Helsinki
    mediaesiintymisen kurssi
    2001
  • Turun suomenkielinen työväenopisto
    yleinen kielitutkinto / ruotsin kieli
    2001
  • Kiljavan Opisto / Nurmijärvi
    atk – ajokortti (A) / 7.modulia
    2000
  • SPR / Turku / Helsinki
    ensiavun peruskurssi
    2000 / 2010
  • Turun työväenopisto/Porvoon kansalaisopisto                                                                                                 järjestyksenvalvoja tutkinto 1999/2005
  • Rautiaisen Autokoulu Ky / Kuhmo
    ajokortti ABEC
    1993 / 1996 / 1999
  • Suomen Pelastusalan Keskusjärjestö, Pelastusopisto / Kuopio
    tulityötutkinto
    1997
  • Pohjois-Savon Ammatillinen Instituutti, Tekniikka / Kuopio
    nuorempi panostaja
    1997
  • Kuhmon ev. luterilainen seurakunta
    rippikoulu
    1991
  • Kuhmon riistanhoitoyhdistys ry
    metsästäjän tutkinto
    1987

Ansiomerkit

  • Auto- ja Kuljetusalan Työntekijäliitto AKT ry:n hopeinen ansiomerkki ja kunniakirja 2014
  • Suomen Sosialidemokraattisen Puolueen hopeinen ansiomerkki ja kunniakirja 2006 aktiivisesta jäsenhankintatyöstä
  • Finlandia hiihto / kunniakirja ja osallistujamitali 2004

Työkokemus

Auto- ja Kuljetusalan Työntekijäliitto AKT ry

  • Puheenjohtaja (30.11.2012 alkaen)
  • OTO:na Talouspäällikkö (1.8.2010 – 31.8.2010)
  • Talouspäällikkö (14.10.2004 – 31.7.2010)
  • Työsuojelupäällikkö (14.10.2004 – 31.7.2010)
  • Tstotyöntekijöiden esimies (1.10.2008 – 31.7.2010)
  • Jäsenrekisterivastaava (1.10.2008 – 31.7.2010)
  • Tstotyöntekijöiden vt. esimies (19.12.2005 -30.9.2008)
  • Henkilöstöpäällikkö (14.10.2004–30.9.2008)
  • Taloudenhoitaja (1.4.2004 – 13.10.2004)
  • Sosiaalisihteeri OTO (15.2.2003 – 31.3.2004)
  • Palkkasihteeri (15.2.2003 – 31.3.2004)
  • Aluetoimitsija (15.8.1998 – 14.2.2003)

Mannilanniemi Oy

  • Toimitusjohtaja/OTO (16.7.2004 – 31.7.2010)

Kätkähovi 2 Oy

  • Toimitusjohtaja/OTO (11.2.2005 – 31.7.2010)

As. Oy Pallotie 37 B

  • Isännöitsijä/OTO (8.3.2005 – 31.7.2010)

Kiilokaltio Oy

  • Toimitusjohtaja/OTO (18.5.2007 – 31.7.2010)

KOY Ylläksen Lomahovi 1

  • Varatoimitusjohtaja/OTO (1.6.2009- 31.7.2010)

Työkokemus Työväen Sivistysliitto TSL ry

  • Hallintojohtaja (1.1.2012 – 30.11.2012)
  • Hallintopäällikkö (1.8.2010 – 31.12.2011)
  • Henkilöstöpäällikkö (1.8.10 – 30.11.2012)
  • Työsuojelupäällikkö (1.8.10 – 30.11.2012)
  • Pääsihteerin sijainen (1.8.10 – 30.11.2012)
  • Talous- ja sisäiset palvelut osaston esimies (1.8.10 – 30.11.2012)

Poliittiset luottamustoimet

  • Kuhmon kaupunginvaltuuston jäsen (1.1.1997 – 31.12.2000)
  • Kuhmon kaupunginhallituksen jäsen (1.1.1997 – 31.12.1998)
  • Kuhmon kaupungin sivistyslautakunnan jäsen (1.1.1997 –31.12.2000)
  • Kuhmon Sos.Dem. Työväenyhdistys ry:n johtokunnan jäsen (1.1.1997–31.12.98)
  • Kainuun Liiton tarkastuslautakunnan jäsen (1.1.1997 – 16.2.2000)
  • Hamari – Gammelbackan demarit HTY ry:n hallituksen jäsen (1.1.2010 – 31.12.2012)
  • Kiinteistö Oy Tönölänharju hallituksen jäsen (1.1.1997 – 31.12.1998)
  • Tradeka Oy:n edustajiston varajäsen (1.1.1998 – 31.12.2000)
  • Sanomalehti Pohjolan Työn kolumnisti (1.1.1998 – 31.12.2000)
  • Ylä-Vieksin vaalilautakunnan jäsen (1.1.1994 – 31.12.2000)
  • Ylä-Vieksin kyläyhdistys ry:n hallituksen jäsen (1.1.1998 – 31.12.1998)
  • Turun Liikenteen sos.dem. ry:n hallituksen jäsen (1.1.1999 – 31.12.2002)
  • VVO Oyj:n hallintoneuvoston jäsen (1.1.2004 – 31.12.2005)
  • Työeläkevakuutusyhtiö Eteran hallituksen varajäsen (1.1.2004 – 31.12.2006)
  • Lomaliitto ry:n valtuuston jäsen (1.1.2005 – 10.12.2009)
  • Työttömyyskassojen tukisäätiön valtuuskunnan jäsen (1.1.2006 – 31.7.2010)
  • Porvoon sd-kunnallisjärjestön edustajiston varajäsen (1.1.2010 – 31.12.2011)
  • Porvoon sd-kunnallisjärjestön sihteeri (1.1. 2010 – 31.12. 2012)

Harrastukset

  • Järjestötoiminta
  • Perheen kanssa yhdessä matkustaminen (koti- ja ulkomaat)
  • Kesämökkeily
  • Vapaa-aikarakentaminen
  • Koiran kanssa lenkkeily
  • Metsästys
  • Kalastus
  • Murtomaahiihto
  • Lukeminen (poliittinen historia ja poliittiset muistelmat)